Pet godina Društvo profesionalnih novinara pruža psihološku podršku novinarima i novinarkama, koju je do sada koristilo više od 300 naših kolega na individualnim i kolektivnim sensama. Ovaj vid podrške uveli smo 2019. godine kao prvi na WB, jer smo prepoznali problem sagorevanja, stresa, kao i činjenice da redakcije ne vode računa o zdravstvenom stanju urednika i novinara. O tome koliko je stres dugoročno opasan za zdravlje postoje ozbiljne studije, a sindrom sagorjevanja je prepoznala i WHO kao bolest. Novinari dnevnih redakcija svakodnevno su suočeni sa tim izazovom.
Zahvaljujući razumijevanju Evropske zadužbine za demokratiju (European endowment for democracy/EED) 2019.godine angažovali smo psihologa Miloša Bulatovića, sa kojim i dalje aktivno sarađujemo.
Psihološku podršku novinari su imali zahvaljujući Ambasadi SAD, Centru za građansko obrazovanje, kroz program Smart Balkan... a trenutno zahvaljujući Evropskoj Uniji.
Kao rezultat onoga što je prepoznao kao probleme tokom razgovora sa novinarima, Miloš Bulatović je prenio u brošuri https://dpncg.com/images/pdf/PsiholoskaPomoc.pdf
Praksa je pokazala da su novinari bili najzainteresovaniji za psihodrame kao grupni metod, koji se, po njihovim ocijenama, pokazao korisnim za prevazilaženje stresnih i izazovnih situacija u redakcijama. Novinarkama i novinarima takođe su ponuđene i metode opuštanja, prilagodljive u radnim uslovima (redakcijama) – što je bio njihov zahtjev.
Individualnu psihološku gotovo po pravilu i sve više koriste novinarke koje su izloženije uvredama, on line uznemiravanju i pritisku uglavnom po rodnoj osnovi.